Adwokat Piotr Fordey z Bielska Białej oferuje kompleksową pomoc prawną w przeprowadzeniu procesu upadłości konsumenckiej.
Obecna sytuacja rynkowa powoduje, że coraz większa ilość osób wpada w problemy finansowe, co nie zawsze ma charakter zawiniony. Problemy z bieżącym regulowaniem swoich zobowiązań są często efektem zbiegu negatywnych wydarzeń życiowych. W 2009 roku ustawodawca podjął próbę pomocy osobą fizycznym w wyjściu z tego typu problemów, ale jak się okazało zbyt restrykcyjne przepisy nie pozwoliły osiągnąć pożądanego efektu. Kolejna nowelizacja Ustawy z dnia 28 lutego 2003r. „Prawo upadłościowe i naprawcze” obowiązująca od nowego roku uprościła w znaczącym stopniu proces upadłości konsumenckiej.
ZMIANY W PRZEPISACH O UPADŁOSCI KONSUMENCKIEJ
- Szerszy zakres podmiotowy.
O upadłość konsumencką może się starać każdy, kto nie doprowadził do swojej niewypłacalności lub istotnego zwiększenia jej stopnia umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa. - Krótszy okres spłacania
Bez względu na wysokość zadłużenia plan spłaty dla osoby fizycznej nie może trwać dłużej niż 3 lata. - Kwestia szczególna
W szczególnie uzasadnionych przypadkach sad może odstąpić od orzekania planu spłaty. - Zabezpieczenie konsumenta
W przypadku gdy konsument posiadał dom lub lokal mieszkalny przysługuje mu zabezpieczenie finansowe odpowiadające przeciętnemu czynszowi najmu lokalu mieszkalnego na okres od 12 do 24 miesięcy.
KORZYŚCI Z OGLOSZENIA UPADŁOŚCI KONSUMENCKIEJ
- umorzenie postępowania egzekucyjnego,
- spłata wierzytelności w miarę możliwości zarobkowych przez okres do 3 lat z umorzeniem pozostałych długów,
- dobrowolny plan spłaty,
- oddłużenie (czysta karta),
- środki finansowe na lokal mieszkalny min. 12 miesięcy,
- wykreślenie z rejestru BIG (po zrealizowaniu planu spłaty).
UJEMNE SKUTKI OGŁOSZENIA UPADŁOŚCI KONSUMENCKIEJ
- utrata majątku,
- część dochodów wchodzi w zakres masy spadkowej,
- nie obejmuje poręczycieli, współdłużników oraz dłużników rzeczowych.
Aktualne przepisy o upadłości konsumenckiej dają szereg możliwości i ułatwień, z których konsument chcący ogłosić upadłość może skorzystać. Osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej nie ma obowiązku w przeciwieństwie do przedsiębiorcy ogłaszania upadłości, jest to uprawnienie, które w sytuacji bezsilności finansowej powinno być przez konsumenta wykorzystane, ponieważ może zapewnić mu stabilną sytuację finansową w przyszłości.
Nasza oferta obejmuje:
- Pomoc prawna w stosunku do osób zadłużonych.
- Konsultacje prawne w zakresie ogłoszenia upadłości konsumenckiej .
- Przygotowywanie wniosków o ogłoszenie upadłości konsumenckiej.
- Reprezentacja prawna w postępowaniu o ogłoszenie upadłości konsumenckiej.
USTAWA z dnia 28 lutego 2003 r. Prawo upadłościowe i naprawcze